Poznejte

FASSATI ART FESTIVAL

The Fassati Art Festival is an art project full of unusual experiences encompassing music, fine arts, architecture, design, epicurean delicacies, emotions, and interpersonal harmony. The main idea of the Festival was designed by Markéta Fassati, who guarantee the Festival’s uniqueness. Long-term friendships and collaboration among musicians across the globe has crystallized into celebrations of art held in cities in the Czech Republic. The Czech Republic has had historic ties to the rest of the world in all its art forms and the Fassati Art Festival strives to continue this mission.

About the festival

Beautiful music, interesting guests, exclusive venues, and a great atmosphere: that is the Fassati Art Festival. The gala events are a real treat

Markéta Čapková - Teplárna Kladno, s.r.o.

You will hardly find a more pleasant evening that combines a relaxed atmosphere, a cultural experience, the company of friendly people, and the positive energy that Markéta Fassati radiates. That is the Fassati Art Festival. It makes one feel really proud to be a partner to such an event.

Roman Knap - CEO, Czech Post

The Fassati Art Festival galas are among the best social events of the year! Art at a top level, elegance, a friendly atmosphere, and originality every second.

Kamila Paličková - Aido Group, a.s.

Markéta

Fassati

Sopranistka Markéta Fassati se narodila v Praze do rodiny dirigenta Lubomíra Mátla. Vystudovala operní zpěv na Akademii múzických umění a díky hostování po operních domech a koncertních pódiích procestovala pracovně všechny světové kontinenty. Ráda se obklopuje kvalitním uměním a její vášní je vedle hudby také architektura, design, výtvarné  a kulinářské umění. Především je pro ni důležitá životní harmonie a proto se rozhodla toto vše skloubit a založit Fassati Art Festival.

More about Markéta

Video

2019

FOLLOW US ON FACEBOOK FOR THE LATEST UPDATES!